Vanguard EZCT 2000 Current Transfomer Test Set
Vanguard EZCT2000 Portable current-transformer test set.
Nhà sản xuất: Vanguard
SKU: EZCT2000
100 ₫
Ship to
Shipping Method
Name
Estimated Delivery
Price
No shipping options
TYPEPortable current-transformer test set
INPUT POWER100 – 120 Vac or 200 – 240 Vac (factory pre-set), 50/60 Hz
MEASUREMENT METHODANSI/IEEE C57.12.90, IEC 60044-1 and ANSI/IEEE C57.13.1
OUTPUT TEST VOLTAGES0 – 50 Vac @ 10A max,
0 – 300 Vac @ 10A max,
0 – 500 Vac @ 5A max,
0 – 1200 Vac @ 2A max,
0 – 2000 Vac @ 1.2 A max
VOLTAGE READING RANGE0 – 2,200 Vac; Accuracy: ±1.0% of reading, ±1 volt
CURRENT READING RANGE0 – 10A; Accuracy: ±1.0% of reading, ±0.02A
CURRENT-RATIO RANGE0.8 – 999: 0.1%, 1000 – 1999: 0.3%, 2000 – 5000: 1%
PHASE ANGLE MEASUREMENT0 – 360 degrees; Accuracy: ±1.0 degree
RESISTANCE READING RANGE100 micro-ohms – 10 ohms; Accuracy: 2% of reading, ±1 count, ±10 μ-ohms
DISPLAYBack-lit LCD Screen (240 x 128 dot graphic; 114mm x 64mm); viewable in bright sunlight and low-light levels
PRINTERBuilt-in 4.5-inch wide thermal printer
COMPUTER INTERFACESOne RS-232C port (115k baud), One USB port
EXTERNAL DATA STORAGEOne USB Flash drive interface port
(Flash drive not included)
PC SOFTWAREWindows® XP/Vista-based CT Analysis software is included with purchase price
SAFETYDesigned to meet UL 61010A-1 and CAN/CSA C22.2 No. 1010.1-92 standards